Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
Listeleme

Sıfır Araçlar

SGK Anlaşmalı Akülü Tekerlekli Sandalyeler

SGK Anlaşmalı Akülü Tekerlekli Sandalyeler

Sosyal güvenlik kurumu akülü sandalye ve tekerlekli sandalyeler için geri ödeme yapmaktadır. Ancak konuyla alakalı sağlık uygulama tebliğinde ödemelerin hangi özellikteki akülü tekerlekli sandalyelere yapılacağına dair kurulan cümleler insanların kafalarını karıştırmış durumda olduğu için vatandaşlar yapması gerekenleri bilmiyorlar. Medikal sektöründeki biz tecrübeli firmalar bu cümlelerin ne anlama geldiğini iyi biliyoruz. Akü kapasitesi 12 volt 24 amper, hızı en düşük 4 km olan bütün akülü sandalye için sosyal güvenlik kurumu geri ödeme yapmaktadır. 

SGK HANGİ HALLERDE ÖDEME YAPIYOR?

Ayakta durma ya da yürümek için alt uzuvlarını kullanamayacak hastalığı ya da engellilik durumunun yanında el, kol ya da kolun tek yönlü fonksiyonuna mâni olan haller ya da kalp yetmezliği ya da koroner hastalıkları ya da kronik akciğer hastalıkları gibi. Az evvel nüksettiğimiz hastalıklar gibi tekerlekli sandalyeyi hareket ettirememesi ya da hareket ettirmesi halinde kişinin sağlığının tehlikeye gireceği durumlarda, bu durumlarının ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahisi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, erişkin ya da çocuk nöroloji uzman hekimlerinden herhangi birinin ve kalp yetmezliği ya da koroner arter hastalıkları var ise ayrıca kardiyoloji uzmanı, ismi geçen branşta hekim yok ise dahiliye uzmanı, kronik akciğer hastalıkları var ise ayrıca göğüs hastalıkları uzmanı adı geçen branşta hekim yoksa dahiliye uzmanının yer aldığı, mental fonksiyonlar yönünden akülü tekerlekli sandalye kullanıp, kullanamayacağı, durumunun ayrıca belirtildiği, psikiyatri uzman hekiminin de yer aldığı sağlık kurullarınca düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları ile belgelendirilmesi şartı ile akülü tekerlekli sandalye kurumca bedelleri karşılanmaktadır. Trafik tescili zorunlu olan ve kullanımı için h sınıfı sürücü belgesi gerektiren motorlu malul araçlarının kurumca bedelleri karşılanmaz. Fakat SUT’un yürürlük tarihinden önce kurumca temin edilmiş motorlu malul araçlarının bakım ve onarım işleri SUT hükümleri tarafından yürütülür. İlgili şirket tarafından en az iki yıl garanti on yıl yedek parça bulunurluk garantisi ve teknik destek taahhütnamesi verilmiş olmadır. 

16 yaş üzerinde olan hastalara temin edilmesi halinde ödeme bedeli korum tarafından karşılanır. 11 ve 16 yaş arası hastalarda da ev, okul gibi kapalı alanlarda kullanım için az önceki kriterleri sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere pediatrik akülü tekerlekli sandalye bedeli standart akülü tekerlekli sandalye bedeli üzerinden karşılanır. 11 16 yaş için bir defaya mahsus verilen pediatrik tip akülü tekerlekli sandalye sadece kapalı alanlar içindir. Gelişim problem olup pediatrik tipte akülü sandalye almak zorunda olan erişkinler faturalarında standart akülü tekerlekli sandalye kodu olan SUT kodu; OP1345 yazdıkları takdirde ödenek alabilecektir. 

SGK tarafından iki farklı grupta yer alan standart manuel sandalye ve hafif manuel sandalye modeller için geri ödeme yapılmaktadır. Bu iki grup içinde temel belirleyici unsur sandalyenin toplam ağırlığı olmaktadır. Örnek olarak 500 TL ödeme yapılan standart tekerlekli sandalyenin ağırlığının 16-22 kg arasında olması gerekirken 1200 geri ödeme yapılan hafif tekerlekli sandalye ağırlığının 11 15 kg arasında olması gerekmektedir. 

Tebliğde adı geçen standart manuel tekerlekli sandalyenin SUT kodu: OP1342dir. Kollukları çıkabilir, ayaklıklar çıkabilir, katlanabilir, çelik şaseli, 16-22 kg arasında ağırlığı olup farklı oturma ebatları bulunmaktadır. Ayakta durmak ya da yürümek için alt ekstremitelerin kullanamayacak hastalığı ya da engellilik durumu olduğu ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahisi fiziksel tıp ve rehabilitasyon, nöroloji uzman hekimlerinden birinin yer aldığı sağlık kurulu raporu ile belgelenenlere, bu hekimlerce reçete halinde kurumca bedeli karşılanır.

Yükleniyor...