Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
Listeleme

En İyi Jel Akü Hangisidir?

En İyi Jel Akü Hangisidir?

Yaşadığımız dönemde ve içinde bulunduğumuz yüzyıl içerisinde keşfedilen jel aküler klasik manadaki kurşun asit aküler ile kıyaslanmayacak ölçüde uzun ömre sahiptir. 

En iyi jel akülerin hangisini öğrenmeden önce anlamını öğrenmekte fayda vardır. Haydi hep birlikte anlamını öğrenelim. Jel akü, içerisinde jöle kıvamında jel olan ve elektronik bulunan akülerdir. Daha açık bir ifade ile jel akülerde sıvı aside silis tozu ilave edilerek karıştırılan ve bu karışımın sonucunda meydana gelen kimyasal bileşenlerin pozitif ve negatif plakalar üzerinde yaptıkları iyon alışverişinin yapılmasına olanak sağlayan teknoloji harikasıdır. Jel aküler özellikle yüksek sıcaklıklara, darbelere ve titreşime dayanıklı akülerdir. Sürekli olarak şarj ve deşarj kullanımında geri dönüşüm ihtimalinin oldukça yüksek olması sebebiyle tercih edilmektedirler. Örnek olarak engelli bireylerin kullanmış olduğu akülü sandalyelerde sürekli olarak doldur boşalt yapıldığı için klasik akülerin teknolojileri bu kadar fazla doldur boşalta dayanmamaktadır. Bu yüzden aküler 6 ay ve 1 yıllık süre içerisinde bozulurlar. Fakat jel akülerde geri dönüşüm özelliği olduğu için doldur boşalta karşı dayanıklıdırlar. 

En iyi jel akünün hangi markaya ait olduğunu belirtmeden önce iyi bir jel aküde olması gereken bütün üst düzey özellikleri belirtmek daha doğru olacaktır. Kaliteli bir jel aküde önemli olan cycle sayısıdır. Her cycle 1 ile 3 doldur boşalt anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse Apple ürünlerinde bu şarj deşarj döngüsünü kullanmaktadır. Deepcycle özelliği olan jel akülerde önemli olan akünün kullanım süresi değildir. Yapılan doldur boşalttır. Akü teknolojileri konusunda Avrupa’da yapılan bir sempozyumda uzmanlar iyi bir deep cycle özellikli jel aküde cycle sayısının minimum kaç olması konusunda tartışma yapmış ortak karar olarak bu sayının en düşük 800 olması gerektiğini ifade etmişlerdir. Bu yüzden deep cycle jel akü aldığınızda ilk dikkat etmeniz gereken nokta markası nasıl olursa olsun ithal eden firma, veyahut tedarikçi firmaya cycle sayısının sorulması gerekir. İşin gerçek noktalarından biride bütün üreticilerin gerçek sayıyı vermemeleridir. İşte tam olarak bu sebepten ötürü bireylerin tercihlerini dünya markaları tarafından kullanmalıdır. Deep cycle jel akünün ilk mucitlerinden olan Trojan bu bakımdan tercih edilmesi gereken bir markadır. Firma olarak satışlarını yaptığımız trojan akülerin cycle sayısı 1550’dir.  Ayrıca trojan bu konuda kendi rekorlarını egale edip cycle sayısı 1700 olan aküyü üretmeye başlamıştır. Yine dünyaca ünlü olan Japon markası olan B.B akü sınırları daha da zorlayıp B.B zelüs serisi çatısı altında 2000 cycle sayısında akü üretimi yapmıştır. Marka adları önemli olsa da sizler en yüksek cycle sayısına sahip olan aküleri tercih ediniz. 

Jel aküler genel olarak klasik akü çeşitlerinden daha pahalıdır. Bu yüzden bu aküler otomobil ve yüksek motor gücü olan araçlarda kullanılır. Solar jel akü çeşitleri daha çok güneş enerjisi sistemlerinde oldukça fazla tercih edilirken bunun dışında temizlik araçları, yat, tekne ve akülü sandalyeler gibi hareket donanımını aküden alan sistemlerde tercih edilmektedir.

Yükleniyor...